Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Pse Obama e ka vizituar Afganistanin nen frikën e natës?

Shko poshtë

Pse Obama e ka vizituar Afganistanin nen frikën e natës?

Mesazh nga Ebu Amar prej Sat Apr 03, 2010 2:25 pm

Pse Obama e ka vizituar Afganistanin nen frikën e natës?
El-Xhumah 17 Rabi el Thani 1431 / 02 04 2010

Në vizitën e paparalajmëruar në orën 6 në Afganistan, Obama e vërtetoi se strategjia e tij ushtarake dhe mobilizimi i 30 000 ushtarëve shtesë, sikurse edhe propaganda e ngritjes së moralit janë të pasuksesshëm. Muxhahidët, derisa kanë pas sukses që ta dëbojnë armikun nëpër qorrsokakë deri në atë masë sa që Obama më nuk guxon ta vizitoj Afganistanin gjatë ditës. Ai, sikurse një hajn, vije natën dhe kthehet natën.

Ngjashëm është edhe me fjalimin e tij në bazën amerikane me ton të frikshëm të qetë dhe të ulët, i cili e vërteton frikën e madhe të ushtrisë amerikane në Afganistan. Gjithashtu, në fjalimin e Obamës nuk është cekur aspak për sukseset e ushtrisë amerikane në Afganistan dhe as lajme të gëzuara me qëllim të ngritjes së moralit tek ushtarët. Obama e pranoi se armiku i amerikanëve (talibanët) janë shumë të vendosur dhe kundërshtarë shumë rezistues, por megjithatë, me vetëbindje tha se nuk do ti mundin Amerikanët.Pranimi i Obamës se talibanët janë ushtri rezistuese, në realitet e zbulon pranimin se talibanët po luftojnë pa kurrfarë vështirësie dhe me vendosmëri të pa pengueshem. Okupatori në 9 vitet e fundit nuk kanë pas sukses ti dëbojnë talibanët as nga një regjion i vogël, edhe përkundër përdorimit të te gjitha mjeteve ushtarake të tyre, duke i përfshi edhe krimet barbare.Po të ekzistonte ndonjë sukses që ja vlen të përmendet apo veçanërisht për operacionet e fundit në Merxhah, Obama kishte për ta cekur në fjalimin e tij dhe kishte për tu treguar para dëgjuesve të tij. Në anën tjetër vizita e Obamës gjatë natës së errët dhe pa i lajmëruar Hamid Karzait, prijësit kryesor të regjimit të marionetave të Kabullit, deri pak para ardhjes së helikopterit në pallatin e presidencës, në mënyrë që të kryej një fjalim 25-minutash, tregon se sa arrogante janë sjelljet e amerikanëve edhe ndaj shërbëtorëve të tyre.Të sipër përmendurit kanë mundësi që me dëgjueshmëri ta tradhtojnë fenë e tyre, derisa edhe nderin dhe bindshmërin, por, edhe përkundër kësaj, zotërinjtë e tyre nuk janë të kënaqur dhe nuk dëshirojnë ti pranojnë si palë e cila duhet respektuar.burimi: alemarah.info

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi