Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Varri është shtëpia jote

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Varri është shtëpia jote

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Tue Mar 30, 2010 3:34 pm

Varri është shtëpia jote
Motër е dashur… A do të mund ta përballosh El-Havije-në. A e din se ç’është Havije? Është zjarri me nxehtësi shumë të lartë?! Dole nga barku i nënës vetëm! Do të hysh në varr vetëm! Do të qëndrosh para All-llahut të Madhërishëm vetëm. A e ke kuptuar domethënien e adhurimit, a e ke rrënjosur në zemrën tënde? A e ke kryer obligimin ndaj prindërve tu?

A e ke kryer obligimin ndaj burrit?

Fëmijët tu, a i ke edukuar me përmendjen e All-llahut dhe a i ke urdhëruar për namaz, apo i ke rritur në shoqëri të filmave dhe këngëve?

Deri kur do të vazhdosh me lënien e namazit, ikjen nga Kur’ani, kurse ti je e bindur se vdekja të kërkon.

Varri është shtëpia jote.

Dheu, shtroja jote.

Krimbat do t’i kesh shokët më të afërt.

Ringjallja e madhe do të jetë takimi yt.

Mos vallë pret derisa ta harrosh edhe fenë tënde?

Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] shpesh e përsëriste këtë dua:
“O Ti që i rrotullon zemrat, forcoje zemrën time në fenë Tënde; O Ti që i udhëzon zemrat, udhëzoje zemrën time në të dëgjuarit Tënd”.

Pra, a beson në zemrën tënde dhe në fenë tënde?!

Atëherë si, pra, kur ti je e njohur për mëkatet e shumta, vërshon pas turpësive dhe dëshirës së zjarrtë, pas gëzimeve trupore dhe gjërave të cilat s’qëndrojnë gjatë.

Motër e nderuar!

Po i afrohemi vdekjes dhe agonive të saj.

Po shkojmë për në varr, tek vështirësitë e tij të mëdha.

Po i afrohemi ringjalljes dhe situatës së saj.

Po i afrohemi Ditës së Kijametit dhe vështirësive të saj, pastaj do të paraqitet para teje e vërteta dhe do të shohësh llogarinë që ke për ta dhënë para All-llahut të Madhërishëm. All-llahu i Madhërishëm thotë: “Ti ishe në një huti (nga kjo ditë) e Ne ta hoqëm perden tënde dhe tash ti sheh shumë mprehtë”. (Kaf: 22)

Për vajzat para se të pendohen dhe të humbin
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi