Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Shpallen rezultatet e para të zgjedhjeve parlamentare

Shko poshtë

Shpallen rezultatet e para të zgjedhjeve parlamentare

Mesazh nga Ebu Beker prej Sat Mar 13, 2010 7:27 pm

Shpallen rezultatet e para të zgjedhjeve parlamentare

Rezultatet e pjesëshme nga zgjedhjet parlamentare irakiane tregojnë se koalicioni i kryeministrit Nuri al-Maliki është duke prirë.
Rezultatet tregojnë se koalicioni shiit ‘Shteti Ligjor’ i Malikit kryeson në dy provinca jugore me shumicë shiite, ndërsa fraksioni laik i Allawit, i quajtur Iraqiya udhëheq në dy provinca në veri të vendit.
Aleanca Kurde udhëheq në provincën veriore të Irbilit, pjesë e rajonit autonom të Kurdistanit.
Rezultatet e zgjedhjeve paraprake deri tani përfshijnë 5 nga 18 provincat e vendit.

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi