Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

.OKI dënon sulmet ndaj Aksasë

Shko poshtë

.OKI dënon sulmet ndaj Aksasë

Mesazh nga melika prej Thu Apr 22, 2010 6:23 pm

OKI dënon sulmet ndaj Aksasë
Forcat Izraelite sulmuan adhuruesit pa dallim duke përfshirë aty gra dhe roje të xhamisë, tha një zyrtar palestinez.

Organizata e Konferencës Islamike të dielën dënoi bastisjet e adhuruesve dhe të kujdestarëve të xhamisë Al Aksa nga forcat speciale izraelite.

Ekmeldin Ihsanoglu Sekretari I Përgjithshëm i OKI-t tha se sulmi ndaj Aksasë është barazi me një sulm të hapur kundër vendeve të shenjta islame.

Ihsanoglu i quajti këto sulme si tejet serioze dhe që mund të sjellin pasoja të padëshirueshme.

"Intensifikimi i agresionit Izraelit ndaj vendeve të shenjta Islame në Kuds i detyron pjesëtarët e këtij Umeti që të jenë të vendosur në mbrojtjen e tyre," tha ai.

Ihsanoglu u bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të detyrojnë Izraelin në përputhje me ligjin ndërkombëtar dhe t'i japë fund sulmeve ndaj vendeve te shenjta islame.

Ai paralajmëroi se çdo akt që do ta dëmtonte Xhaminë Al Aksa apo çfarëdo vendi të shenjtë do të barte pasoja të rënda për muslimanët dhe besimtarët nëpër tërë botën

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi